Терапія травми і посттравматичне зростання
Теорія, перша допомога і компліментарна терапія

Презентації й матеріали конференції, 
яка проводилася з 29 січня по 2 квітня 2023 року

Матеріали конференції
Відео, тексти і pdf-презентації

Досвідчені лікарі та науковці демонструють різні підходи до лікування травми. Практики діляться безліччю перевірених технік для посттравматичного росту.

Якщо ви самі перенесли травму і страждаєте від наслідків, то на лекціях і майстер-класах ви дізнаєтеся, що необхідно, щоб не зазнати від неї поразки, а навпаки, розвинути позитивні сили і почати посттравматичне зростання. Ми покажемо вам, які чинники відіграють важливу роль у зціленні при травмах, щоб опрацювання вашої травми могло призвести до внутрішнього зростання та ще більшої впевненості в собі.

Завдяки лекціям та семінарам ви зможете опрацювати ці питання відкрито за допомогою наших доповідачів. Ви отримаєте конкретні поради, а також прості та зрозумілі інструменти для практичного застосування. Ви дізнаєтеся, із чого починається травматерапія, чого можна досягти і чого остерігатися, які існують небезпеки та ілюзії.

Ми покажемо вам, що ви можете зробити самі, якщо поставитесь до себе та свого тіла інакше. Коли свідомі стосунки із самим собою, сенс вашого життя та свідомі рухи поєднуються, тоді стає можливим навіть вирости з того, що ви пережили.

Вам як лікарю і терапевту, прості у використанні вправи невідкладної допомоги при травмах, показані на семінарах, нададуть набір стабілізуючих елементів в додаток до інших методів лікування. Ваші пацієнти відчують більш глибоке розуміння та турботу й інший рівень сприйняття себе, це розширить спектр ваших послуг, що сприяють посттравматичному росту. Ви поглибите своє розуміння того, як і з якою метою використовуються елементи зцілення. Навіть якщо ви не цікавитеся антропософською філософією, ви можете із користю включити запропоновані вправи у свою власну практику.

Якщо у вашому колі є травмовані близькі вам люди, ви навчитеся краще розуміти виклики цих потрясінь, бачити, із чим і за що борються ваші близькі, та зможете підтримати їх і допомогти їм пройти свій шлях до посттравматичного росту. Це не повинно бути безпросередньою терапією, і ви зможете для початку просто поділитися тим, про що ви дізналися на конференції. Практичні вправи підходять для повсякденного використання та прості для розуміння, аби ви могли показати їх своїм близьким, випробувати їх разом із ними, і так само ви зможете випробувати їх разом. У вас також будуть доступні відео записи, які ви зможете разом детально переглянути.

На конференції ітиметься про сенс, практичне застосування вправ, медитації та мистецтво жити для подолання травми. Більшість доповідачів мають антропософську освіту. Деякі антропософські концепції допомагають пов’язати певні речі чи досвід одне з одним. Вам самим не потрібні будь-які попередні знання з антропософії. Що таке травмотерапія, буде пояснюватися простими словами. Усвідомлення взаємозв'язків буде вплітатися у практичні вправи і буде таким чином підтримувати посттравматичний ріст. Усі вправи прості, і без проблем можуть бути виконані, навіть якщо у вас обмежена рухливість. Ви можете зрозуміти та застосувати їх одразу, без жодних попередніх знань.

Станьте обізнаним у питаннях травми громадянином світу!

Програма та доповідачі

Гаральд Гаас

29 січня, 17:00

Що є травмою, а що ні?

 • Яка відмінність між простою та складною травмою?
 • Травма раннього дитинства.
 • Тривала травма і травматизація у дорослому віці.
 • Наслідки травм, їх симптоми та діагностика.
 • Які стратегії ми розробляємо для боротьби з травмою?

Після лекції буде час для ваших запитань.

Дізнайтеся більше про Гаральда Гааса...

Теодор Хундхаммер

29 січня 18:30

"Сканування тіла": чотири елементи

Спочатку прийдй до себе, не поспішай, послухай. Ми робимо сканування тіла чотирьох елементів разом. Потім ми ділимося ним і повторюємо це знову.

 • Чим сканування тіла відрізняється від звичайної медитації усвідомленості?
 • Звідки така різниця?

Ви можете спробувати завантажити його зараз на нашій сторінці HSP (англійською).

Дізнайтеся більше про Теодора Хундхаммера...

Мірта Фалтін

5 лютого, 17:00
Вправи на стабілізацію рухів і спритності у дітей

Що ви робите з дітьми, які щойно пережили щось дуже жахливе, яких ви зустрічаєте в ситуації знедолення, позбавлених коріння, навколо яких панує відчай, апатія чи насильство?

Практичні приклади для групової й індивідуальної роботи з досвіду stART international e.V. екстреної допомоги дітям.

Дізнайтеся більше про Мірту Фалтін...

Джудіт Катні

5 лютого 18:10

Відродження серця, співчутливого серця

Подібно до горя, травму можна опрацювати та інтегрувати, якщо її побачити та поважати такою, якою вона є: система попередження, яка привертає увагу до значних змін.

Завдяки відповідальному ставленню до себе, за наявності часу і терпіння як справа серця можуть виникнути нові ідеї та автентичність. Джудіт показує, як цікавість у стосунках і співчутливе слухання можуть закласти основу цьому.

Дізнайтеся більше про Джудіт Катні...

Валентин Пауелл

12 лютого, 17:00
Бальзам для тіла - 1

Небагато треба, потрібні лише дуже прості рухи, щоб зазвучало щось глибоко в тобі. Відкрийте для себе можливості розвитку сил, які дрімають у вашому тілі.

Спокійна, проста послідовність кроків, свідоме відчуття та рух частин вашої руки: після чого ви відчуєте, що це не дає вашому тілу вихолоджуватись. Ми робимо це разом і обмінюємося нашими переживаннями.

Дізнайтеся більше про Валентина Пауелла...

Гаральд Гаас

12 лютого 18:10
Що потрібно, щоб терапія була успішною?

 • Різні методи лікування різних типів травм, наприклад простих травм і складних травм-
 • Чому розмови з психотерапевтом часто недостатньо для усунення наслідків травми?
 • Чому травмованим людям потрібно бути обережними у духовних практиках?
 • Що означає стабілізація для травмованих людей?

Дізнайтеся більше про Гаральда Гааса...

Верена Хетцманнзедер

19 лютого, 17:00
Сім важливих ключів до виконання свідомого руху

Практикум із поясненнями основ уважного виконання рухів. Разом ми досліджуємо такі якості, як сповільненість, бѐрежність, і точне спостереження.

Йдеться про віднайдення власного темпу, здатність опрацьовувати та зводити в одне ціле те, що відбувається, та через найдрібніші кроки підсилювати себе душевно і зміцнювати.

Дізнайтеся більше про Верену Хетцманнзедер...

Евелін Річбелл
Керолайн Солтер

19 лютого 18:10

Травма в сім'ї - Подолання роздробленості - Вперед до цілісності

Евелін і Керолайн розкриють важливість експериментальних процесів у подоланні травми. Вони діляться з нами своїм способом докладання зусилль для забезпечення стабільності та підтримки роздробленої сім’ї, і пропонують інструменти, які допоможуть нам стати знову на шлях, що здавався втраченим. Вони діляться з нами практичним досвідом роботи з родинами у рамках своєї ініціативи "Compass Rose".

Дізнайтеся більше про Евелін Річбелл і Керолайн Солтер...

Джеймс Дайсон

26 лютого, 17:00
Встояти над безоднею.
Коли земля хитається під ногами

Травма позбавляє нашу душу усякої опори, і тому будь-яке лікування стає питанням про терапевтичну інтуїцію. Не буває ніколи чогось цілковито вірного, як би ми того не прагли.

Тому я хотів би заохотити нас зустрітися віч-на-віч з тим моментом, коли ґрунт хитається під нашими ногами. Що з нами відбувається, коли троє суден наших сил душі (мислення, чуття і волі) пливуть у різні сторони? Тут можуть стати у нагоді деякі аспекти земного і космічного харчування.

Я хочу тебе і усіх нас підтримати у тому, щоб знайти свій особистий шлях, торувати його у повній довірі і на шляху зростати.

Дізнайтеся більше про Джеймса Дайсона...

Валентин Пауелл

05 березня, 17:00
Бальзам для тіла - 2

Сьогодні ми хочемо спробувати зміцнити і наростити свої внутрішні основи. Як і будь-який фундамент, внутрішні основи так само багатошарові. Уважно переходимо від пласту до пласту, догори й донизу, почергово і водночас.

Руки показують нам зовні, що відбувається всередині, внутрішнє реагує на те, що роблять наші руки зовні. Якщо виконувати цю вправу  регулярно, то ви відчуєте, ніби ваш фундамент стає повітряним, збагаченим і може легко дихати. Нарешті ви відчуєте, що зможете розвиватися спокійному темпі!

Дізнайтеся більше про Валентина Пауелл...

Ірина Бондаревич

05 березня, 18:10
Стрес в контексті цілісності людини

Стресовий стан можна пояснювати психологічною, медичною, фізіологічною термінологією. Розуміння стресового стану як наслідок порушення цілісності людини може розширити горизонт освідомлення і подолання стресу.

Наші цінності та світоглядні установки є фундаментальними речами, що висвітлюють нашу духовну цілісність. Саме їх градація визначає тяжкість стресу, який ми переживаємо, коли обираємо ті чи інші з них. Усвідомлення власних установок та світогляду та робота з власними цінностями зменшить кількість стресу у вашому житті.

Гульзаїра Мамонова

12 березня, 17:00

Зустрітися із травмою і трансформувати її за допомогою мистецтва

Гульзайра ознайомить нас зі сімома життєвими процесами та арт-терапією травми і разом з нами детально розгляне один із життєвих процесів.

Потім разом ми намалюємо щось нескладне олівцем і принагідно для прикладу ознайомимося із «технікою Сатурна».

Дізнатися більше про Гульзаїру Мамонову...

Гаральд Гаас

12 березня, 18:10

Посттравматичне зростання

Вплив травми на структуру тіла і на душевну організацію

 • стрес, сором і паніка
 • дисоціація і безсилля

Моменти зростання як крайнощі, наприклад:

 • посвячення
 • передсмертні переживання

Можливості для росту, зростання під тиском та вільний вибір, навіть у разі травми.

Дізнайтеся більше про Гаральда Гааса...

Тетяна Бородулькіна

19 березня, 17:00
Намагатися допомогти

Наукові дослідження Тетяни Бородулькіної програм зниження стресу та їх механізмів показують плідність їхнього поєднання з евритмією.

Ґрунтуючись на цьому досвіді, практичний психолог Тетяна шукає способи допомогти людям і дітям, які безпосередньо постраждали від війни, за допомогою психологічної допомоги, евритмії та малювання форм впоратися зі стресовими розладами та травмами та домогтися зцілення. Вона розповідає про свої проблеми, переживання та перспективи.

Доповіді учасників

19 березня, 18:10

Короткі доповіді 10 – 15 хвилин

Петра Розенкранц: Травма розвитку. Робота художніми засобами в Каїрі.

Теодор Хундхаммер: Почуття дотику Н-Б-Х.

Ґрем Кенніш: Ґетеаністична психологія і травма.

Труус ван дер Каай: Дабровський і психотерапія.


Мірта Фалтін

26 березня, 17:00

Співпраця в екстреній допомозі. Стабілізуючі вправи для дорослих

Передумови та досвід міжнародної екстреної допомоги

 • Про співпрацю у міжнародних командах на місцях
 • Про навчання помічників і постраждалих
 • Про міжкультурний та міжфаховий взаємобмін

Мірта Фалтін покаже нам вправи, які допомагають нам, дорослим, впоратися із кризою та знову стабілізуватися. Вправи, які ми можемо використовувати, щоб допомогати іншим.

Дізнайтеся більше Мірту Фалтін...

Доповіді учасників

26 березня 18:10 

Короткі доповіді 10 – 15 хвилин

Лоліта Малініна: Терапія їжачками.

Адель Вальдманн: Евритмічна терапія хронічного болю внаслідок ПТСР.

Галина Боковець: Прощаю себе.

Алла Селіханович: Музична терапія як засіб виживання.

Теодор Хундхаммер

2 квітня, 17:00

Система семикрокової терапії та її потенціал при лікуванні травм

Число сім - це міра часто вживана, коли шукають відповідностей до людських якостей чи настроїв.

Тиждень має сім днів, а музична гама – сім тонів.

Вже 2 500 років тому, мабуть що, перша терапевтична схема – Шляхетний Восьмеричний Шлях Будди – ґрунтувалася на послідовності семи кроків, які завершував восьмий, ніби октава.

Може, ми відкриємо у цій семиричній послідовності: 1-2-3-4-5-6-7 - кілька таємниць, які могли б знадобитися нам при лікуванні травм?

Дізнайтеся більше про Теодора Хундхаммера...

Вартість матеріалів конференції становить 90 €, для мешканців невеликих міст та сіл - 50 €. Якщо вартість для вас занадто висока, ви можете взяти участь за ціною, яку ви обираєте самі.

Придбати матеріали конференції